Mikail Yüksel.

Nyans: Vi kommer nå riksdagen

Publicerad 11 september 2022 kl 11.19

Inrikes. Invandrarpartiet Nyans tror att man kommer att komma in i riksdagen genom att nå en alternativ riksdagsspärr i Malmö.

Dela artikeln

Nyans, som konkurrerar med Socialdemokraterna om invandrarrösterna, har satsat hårt i Malmö.

Partiledaren Mikail Yüksel uppger att egna undersökningar visar att partiet kommer att få riksdagsmandat.

Det är välkänt att det finns en spärr på fyra procent för att ett parti ska kunna ta sig in riksdagen. Men det finns också ett annat mindre uppmärksammat sätt att få riksdagsmandat.

Ett parti som får minst tolv procent av rösterna i en valkrets får då vara med och dela på mandaten i just den valkretsen, även om de inte har fått fyra procent av rösterna i hela landet.

Det är denna spärr som Nyans tror att man kan ta sig över idag.

På Twitter skriver Mikail Yüksel att Valmyndigheten har beslutat att leverera Nyans röster i så kallade "särskilda påsar".

"Dessa påsar används egentligen endast för dem etablerade partierna. Det innebär att Partiet Nyans röster kommer räknas under valnatten. Mycket talar för en överraskning under valnatten", fortsätter han.


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0