Omfattande IT-haveri på kontantfri storbank

Publicerad 26 januari 2020 kl 20.43

Ekonomi. Storbanken SEB:s tjänster ligger nere för närvarande vilket innebär att den kontantfria bankens kunder inte kan betala något. Man uppmanar också kunderna att kontrollera om deras kort har debiterats dubbelt.

Dela artikeln

Varken bankens app, kort eller hemsida fungerar, enligt SEB:s Facebook.

“Vi har just nu driftstörningar på vår internetbank, app och kort. Vi arbetar för att lösa problemet”, skriver banken på sin Facebooksida.

Den kontantfria banken öppnar även för att kunder kan ha debiterat dubbelt på sina kontokort, som är den betalningsmetod banken föredrar att kunderna använder. SEB uppmanar nu kunderna att lösa problemet åt dem, genom att gå igenom sina korttransaktioner och anmäla eventuella fel.

"Har du fått flera debiteringar på ditt kort? Vi kommer att se över alla korttransaktioner som har skett under perioden som vi haft problem, skulle det inte har rättats inom ett par dagar ber vi dig att kontakta oss", skriver SEB på Facebook.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 822025036


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0