Omfattande IT-haveri på kontantfri storbank

Publicerad 26 januari 2020 kl 20.43

Ekonomi. Storbanken SEB:s tjänster ligger nere för närvarande vilket innebär att den kontantfria bankens kunder inte kan betala något. Man uppmanar också kunderna att kontrollera om deras kort har debiterats dubbelt.

Dela artikeln

Varken bankens app, kort eller hemsida fungerar, enligt SEB:s Facebook.

“Vi har just nu driftstörningar på vår internetbank, app och kort. Vi arbetar för att lösa problemet”, skriver banken på sin Facebooksida.

Den kontantfria banken öppnar även för att kunder kan ha debiterat dubbelt på sina kontokort, som är den betalningsmetod banken föredrar att kunderna använder. SEB uppmanar nu kunderna att lösa problemet åt dem, genom att gå igenom sina korttransaktioner och anmäla eventuella fel.

"Har du fått flera debiteringar på ditt kort? Vi kommer att se över alla korttransaktioner som har skett under perioden som vi haft problem, skulle det inte har rättats inom ett par dagar ber vi dig att kontakta oss", skriver SEB på Facebook.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0