Påven fördömer Sverige: "Oacceptabelt" tillåta hädelse

Publicerad 3 juli 2023 kl 08.46

Utrikes. Nu gör den så kallade PK-påven Franciskus ytterligare ett politiskt korrekt uttalande. I ett nytt utspel fördömer påven att Sverige tillåter koranbränningar, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

I en intervju med arabtidningen Al-Ittihad uttalade sig katolikernas högsta höns mycket kritiskt om den svenska lagstiftningen.

– Jag känner ilska och avsky av de här handlingarna, säger han i intervjun med tidningen, som publiceras i Förenade Arabemiraten idag, enligt Reuters.

Han säger också att yttrandefriheten inte får användas för att kränka religiösa föreställningar.

– Alla böcker som anses heliga borde respekteras för att respektera dem som tror på dem, hette det bland annat.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.