Polen utesluter räntesänkningar

Publicerad 7 juli 2024 kl 09.53

Ekonomi. Centralbanken i Polen kommer att behålla styrräntan på 5,75 procent åtminstone till 2026, eftersom KPI-inflationen ligger på 2,8 procent, skriver Remix News.

Dela artikeln

Med 37 miljoner invånare är Polens beslut viktigt för hur andra europeiska länder samt den Europeiska centralbanken ECB kommer att hantera den förhöjda inflationen.

Under en presskonferens efter ett tvådagarsmöte med landets penningpolitiska råd meddelade Adam Glapiński, chef för Polens centralbank NBP, att rådet beslutat att behålla de nuvarande räntorna på 5,75 procent till 2026.

Han betonade att en eventuell sänkning av räntorna inte är aktuell förrän inflationen sjunkit under inflationsmålet, vilket beräknas hända först 2026.

– Vi kan glömma räntesänkningar med förhöjd inflation, sade Glapiński.

Den bedömningen skiljer sig från Sveriges Riksbank, som trots en inflation på 3,7 procent sänkte räntan till 3,75 procent i maj. Ett beslut som har applåderats eftersom det fick fart på prisrallyt på den svenska bostadsmarknaden, men som också anses riskabelt av bedömare.


Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0