Tommy Möller.

Professor i statsvetenskap: Invandringen kan få Sverige att "vittra sönder"

Publicerad 30 december 2019 kl 16.37

Samhälle. Demokratin och välfärdssamhället i Sverige kan erodera bort om "mångkulturen" fortsätter fungera så dåligt som den gjort. Det menar Tommy Möller på Di Debatt.

Dela artikeln

Det kan gå riktigt illa för Sverige om inte den så kallade integrationen börjar fungera bättre.

Det menar Tommy Möller, professor i statsvetenskap vid Uppsala universitet.

Han talar rakt ut om att den "omfattande invandringen och dessa demografiska förändringar" som sker i Sverige kommer prägla landets politik under lång tid framöver.

Det har bland annat lett till problem i sjukvård och skola, kommuner som går på knäna på grund av skenande kostnader för försörjningsstöd, en dramatisk bostadsbrist samt gängkriminalitet.

Enligt Möller är detta åtminstone Sverigedemokraternas verklighetsbild, och alltfler svenskar håller med.

Dessutom kan mångkulturen starta en "kulturkonflikt" i landet, vilket hittills bland annat visar sig i de kommuner där SD styr och där partiet till exempel försöker komma ifrån kulturmarxistisk konst.

"Men potentiellt rymmer dessvärre mångkulturen vidare och betydligt mer oroväckande konflikter. Om inte integrationen av de nyanlända lyckas bättre riskerar i förlängningen det sociala kitt som gör ett demokratiskt välfärdssamhälle av vår typ möjligt att vittra sönder", skriver Tommy Möller på Di Debatt.

Enligt Möller är den mellanmänskliga tillit som byggt upp Sverige som land på väg att försvinna, bland annat till följd av invandringen. Han menar att nyanlända invandrare har "låg social tillit".

Sverige kan stå inför en framtid där förståelse och samhörighet upphör, vilket kan få allvarliga konsekvenser.

"I värsta fall undergrävs förutsättningarna för själva demokratin", skriver statsvetaren och påpekar att forskning visar att människor tenderar att vara mindre generösa mot andra som är olika dem själva.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Mer från Samhälle

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0