Rekordmånga svenskar flyr Sverige

Publicerad 24 februari 2012 kl 00.31

Inrikes.Utvandringen från Sverige var större i fjol än under 1800-talets toppnoteringar – sett till antalet personer, skriver DN. Men trots den rekordstora utvandringen 2011 ökade Sveriges folkmängd med 67.285 personer. Förklaringen är att svenskarna byts ut mot araber, somalier och afghaner som invandrar från tredje världen.

Gilla artikeln på Facebook

- Vi har passerat 1887, det året när den högsta utvandringen uppmättes, säger Lena Bernhardtz, på SCB:s enhet för befolkningsstatistik till DN.

På den tiden var det svält, missväxt och ett allt starkare USA som lockade svenskarna. Idag är det istället skattetrycket och den rekordhöga brottsligheten som får folk att lämna landet. Saker som i sin tur är intimt förknippade med politikernas massinvandring från tredje världen.

Förutom de nordiska och engelskspråkiga länderna flyttar en hel del svenskar till Kina. 2011 emigrerade 1.787 personer till det stora landet i öst, vilket är en ökning med 80 procent jämfört med året innan skriver DN.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Teorin: Vi har fått skojaren Bohlin för våra synders skull

Guillou om underbarnet som gjorde värnplikt i riksdagen. Har gjort succé med "anlagd skinnskalle, mörkt helskägg och vilt stirrande svart blick".0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.