Riksbanken: Styrräntan kvar på noll i tre år till

Publicerad 22 september 2020 kl 09.47

Ekonomi. Riksbanken lämnar styrräntan oförändrad och räknar med att den kommer ligga kvar på noll i tre år framåt.

Dela artikeln

Reporäntan lämnas oförändrad på noll procent och väntas vara kvar på samma nivå under de närmaste tre åren. Det är beskedet från riksbanken idag.

Enligt myndigheten har svensk ekonomi nu börjat återhämta sig efter det kraftiga fallet under våren. Men vägen tillbaka är lång och kantad av osäkerhet, påpekas det.

Särskilt allvarligt är den höga arbetslösheten i Sverige.

"Coronapandemin har gjort ett dramatiskt avtryck på den globala ekonomin och inneburit att BNP har fallit kraftigt i många länder världen över. Med stöd av omfattande ekonomisk-politiska stimulanser från regeringar och centralbanker har den ekonomiska återhämtningen nu påbörjats. Men även om återhämtningen fortsätter de närmaste åren väntas pandemins effekter på den globala ekonomin bli långvariga och utvecklingen framöver är kantad av risker för bakslag både på kort och längre sikt", skriver riksbanken i ett pressmeddelande.

Enligt riksbankens nya prognos kommer Sveriges BNP i år landa på −3,6 procent i stället för −4,5 procent för att sedan öka till plus 3,7 de kommande två åren. Arbetslösheten väntas bli 8,6 procent i år (8,7), 9,2 procent nästa år (9,2), 8,4 procent (8,3) år 2022 och 7,6 procent (7,5) år 2023. Under alla dessa år kommer styrräntan ligger på noll.


Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0