S hotar avgå om man inte får som man vill – SD: "Avgå då"

Publicerad 31 januari 2020 kl 15.35

Inrikes. Socialdemokraterna hotar nu i Dagens Nyheter med att regeringen kan avgå om oppositionen inte slutar upp med sina så kallade budgetattacker. "Avgå istället för att hota med det", svarar Sverigedemokraterna.

Dela artikeln

Det är Socialdemokraternas partisekreterare Lena Rådström som i en intervju med DN hävdar att det inte går att styra Sverige om oppositionella partier försöker stoppa regeringens budget.

Hon påpekar att det finns en gräns för hur mycket regeringen kommer tåla. Och den kan gränsen kan nås om inte V, M, KD och SD slutar sabotera regeringens arbete.

Regeringens budget, som de fyra partierna som står utanför januariavtalet nyligen satte käppar i hjulet för genom en egen ändringsbudget, måste kunna hålla mer än några veckor, påpekar hon.

– Om alla spelregler i Sveriges riksdag sätts ur spel får vi naturligtvis fundera på om det är möjligt att styra, säger S-toppen till DN och förklarar att oppositionen då måste redovisa ett alternativ för hur landet ska styras.

Lena Rådström hotar alltså med avgång om regeringen inte får som den vill. Men hoten verkar inte ha fått önskad effekt.

"Avgå istället för att hota med det", skriver Sverigedemokraterna på Twitter.

"Vi är redo att ta över. Gå bara. Sverige förtjänar en ny regering", skriver KD-ledaren Ebba Busch Thor.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 557282654


Varnish cache server

Mer från Inrikes

SD:s valfinal: "Jag vill suga k*k"

"Hur mycket har SD betalat för detta?". Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Miljöpartiet vill ha nytt kvittningssystem – som stänger ute SD

"Vi har inget förtroende för SD.". Annika Hirvonen (MP) försöker nu snabbt få nytt system på plats i riksdagen.0 

Ali Namdar, 21, häktad efter pojkarnas granatattack

Foxtrot-toppen gripen i Marocko.. Åklagaren: "De här barnen är förbrukningsvaror."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0