Sänkt krogmoms och rut blir kvar

Publicerad 2 oktober 2014 kl 09.21

Politik. Socialdemokraterna och Miljöpartiet har kommit överens om att behålla den låga krogmomsen och möjligheten att göra rutavdrag.

Dela artikeln

Per Bolund som förhandlat för Miljöpartiet är nöjd med att krogmomsen får vara kvar, rapporterar Expressen.

– Det har varit en viktig reform som vi drivit länge, säger han till tidningen.

Socialdemokraterna bekräftar uppgörelsen.

– Så är det när man inte är i majoritet, säger Magdalena Andersson, Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson, till Aftonbladet. 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0