Flickr/CC-BY-NC

Saudiarabien: Ok med kvinnor i Ikeakatalogen

Publicerad 3 oktober 2012 kl 09.17

Ekonomi.Ikea raderade kvinnorna från sin möbelkatalog i Saudiarabien på eget initiativ, enligt kungadömets ambassad i Stockholm. Något förbud mot kvinnor i reklam finns inte i landet, uppger ambassaden.

Gilla artikeln på Facebook

Ambassadattaché Taher Khoja säger till Expressen att varken saudiska myndigheter eller ägaren av Ikeas varuhus i Saudiarabien har krävt att kvinnorna i Ikeakatalogen skulle raderas. Ändå gav företaget ut en saudisk specialversion av sin populära möbelkatalog där kvinnor saknades helt, vilket väckte stor uppmärksamhet i internationell press.

Khoja menar att det kan vara på sin plats med en ursäkt från Ikea till Sveriges kvinnor och säger man på ambassaden i Stockholm oroar sig för att Ikea kan ha skadat Saudiarabiens anseende i världen.

Ikea bekräftar ambassadens uppgifter och säger att beslutet att inte ha med kvinnor i den saudiska katalogen fattades på Ikea Communications AB i Älmhult och inte i Saudiarabien.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 91375908


Varnish cache server

Mer från Ekonomi

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Utbudschock efter lag om höjda bostadspriser

Reformen ser ut att få omvänd effekt.. Marknaden översköljs av sugna säljare när unga får låna mer.0 

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0