SIMMA LUGNT: Schweiziska badgäster får bada ifred i fortsättningen. Genrebild.

Schweiziskt badhus förbjuder invandrare

Publicerad 5 juli 2025 kl 14.23

Utrikes. Arabiska invandrargäng från Frankrike har i åratal satt skräck i badgästerna på det kommunala utomhusbadhuset i schweiziska Porrentruy. Men nu är det slut med det. Kommunen förbjuder utlänningar att vistas på badhusets område och kommer att kräva pass eller andra underlag för att ge tillträde, rapporterar lokala medier.

Dela artikeln

Kommunen Porrentruy i kantonen Jura har beslutat att förbjuda alla som varken är schweiziska medborgare eller fast bosatta i landet från att besöka stadens utomhuspool.

Förbudet, som gäller fram till slutet av augusti, riktar sig främst mot arabiska gäster från Frankrike.

Bakgrunden är flera incidenter med "franska" badgäster som enligt kommunen har betett sig olämpligt.

Enligt myndigheterna har besökare sextrakasserat kvinnor, hotat med våld, varit oförskämda och brutit mot reglerna – bland annat genom att bada i märkeskalsonger istället för badkläder.

Den utlösande händelsen var när en person attackerade en säkerhetsvakt vid poolen.

För att få tillträde måste man nu visa att man är schweizisk medborgare eller har uppehålls- eller arbetstillstånd i Schweiz. Något som inte är det lättaste att få.

– De som betalar måste också vara de som drar nytta av kommunala tjänster – och de är invånarna i Jura. Människor måste också kunna känna sig trygga i poolen, säger borgmästaren Philippe Eggertswyler till SRF.

Han avfärdar att åtgärden skulle vara diskriminerande eller innebära någon form av så kallad rasism. Kommunen säger att målet är att skydda säkerheten och säkerställa en fredlig samexistens mellan folkgrupper.

Liknande problem har även rapporterats från utomhuspooler i Baselregionen, där säkerhetsvakter och ibland även polis behövs för att upprätthålla ordningen.

Det råder osäkerhet kring om förbudet är förenligt med den schweiziska författningen. Nationalitet är dock inte en skyddad kategori i den straffrättsliga lagen mot så kallad rasism.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.