SD-topp skenskriven hos mamma – "skor sig på politikerpengar"

Publicerad 24 juni 2022 kl 13.20

Inrikes. SD:s toppnamn i Stockholm, Martin Inglot, 34, har fuskat till sig 1,5 miljoner från skattebetalarna för att representera dem i Botkyrka. I själva verket bor han dock på Djurgården i Stockholm, och nu pågår en utredning om folkbokförings­brott, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Martin Inglot är sedan många år folkbokförd i sin mammas lägenhet i Tumba men bor enligt polisen egentligen i en lägenhet på Djurgården.

Politikern har ett förstahandskontrakt på Djurgården sedan 2018 och har varje månad betalt hyra från sitt konto, visar polisens utredning.

Enligt Aftonbladet har Skatteverket dokumentation och ett inkommet tips om att han skrivit sig i Tumba för att ”sko sig på politikerpengar”, något han dock förnekar.

"Jag bor och verkar i Botkyrka majoriteten av tiden", skriver politikern i ett mejl till Aftonbladet.

I Botkyrka håvar politikern in 35.750 skattekronor i månaden för en halvtidstjänst som "gruppledare", totalt över 1,5 miljoner i felaktiga utbetalningar. Utöver det har han en tjänst i Upplands Väsby på deltid som "politisk sekreterare" vilket ger honom ytterligare 30.632 kronor i månaden från skattebetalarna.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Mer från Inrikes

Kraftigt regnväder drar in från Danmark. Lär bli "omfattande översvämningar på vägar".0 

"Mycket oroande" att vart tionde äldre barn numera inte kan simma

Svensk Simidrott slår larm.. Simkunnighet är samtidigt ett grundläggande mål i läroplanen.0 

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0