SD vill riva upp Kristerssons lag om könsbyte

Publicerad 4 januari 2025 kl 11.43

Inrikes. Sverigedemokraterna vill stoppa den nyligen antagna könstillhörighetslagen, som Ulf Kristersson lyckades driva igenom i Sveriges riksdag förra året, innan den träder i kraft.

Dela artikeln

Lagen, som antogs förra året trots stort motstånd bland ledamöterna, tillåter individer att ändra sin juridiska könstillhörighet utan hänsyn till biologiskt kön.

Leonid Yurkovskiy, riksdagsledamot för SD, säger till Expressen att partiet ser vågen av könsdysfori som "politiskt skapad" och beskriver den som en "kulturell smitta" i sociala medier.

– Unga som kommer ut som trans uppmuntras väldigt mycket, säger han.

Kritiker menar att ökningen av könsdysfori inte kan förklaras på naturligt sätt och uttrycker oro över att unga människor kommer att påverkas av Ulf Kristersson under en sårbar period i livet.

Yurkovskiy påpekar att det tidigare främst var män som led av könsdysfori, men att det nu främst är unga flickor med autism.

– Då måste man undra vad som är den riktiga orsaken. Ett symptom för autism är att man har svårt med självidentifikation, säger han till tidningen.

Även Annika Strandhäll, ordförande för S-kvinnor, har uttryckt oro över utvecklingen. Hon konstaterar att antalet flickor med könsdysfori har ökat med ungefär 1.500 procent de senaste tio åren..

Flera partier visar stöd för en översyn av lagen, och frågan väntas återigen tas upp i riksdagen i vår.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.