Skenande bopriser i augusti

Publicerad 4 september 2021 kl 17.46

Ekonomi. Bostadspriserna fortsatte att stiga under augusti efter en lugnare sommar, visar siffror från SBAB.

Dela artikeln

Under augusti månad steg lägenhetspriserna i samtliga regioner med undantag för i Storgöteborg där de stod mer eller mindre stilla.

Villapriserna steg också, med undantag för i Storstockholm där de stod stilla och Mellersta Sverige där de sjönk svagt, enligt SBAB:s och Booli:s prisindex HPI.

– I ena vågskålen, som lutar mot stillastående priser i närtid eller kanske till och med fallande priser på lite sikt, ligger stigande långa boräntor framöver och en viss återgång till mer normala konsumtionsmönster i takt med att pandemin klingar av. I den andra vågskålen ligger ökande optimism i kölvattnet av det succesivt förbättrade ekonomiska läget i stort i Sverige, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

I vågskålen för sjunkande priser ligger även att amorteringskravet återinfördes den sista augusti.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 973257984


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 973257985


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Tidigare blev man kallad rasist om man påstod det. Svenskättlingarna besegrade Rom och byggde riken runtom i Europa.0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0