SMHI:s snövarning: "Mycket allvarliga konsekvenser förväntas"

Publicerad 29 november 2021 kl 17.49

Inrikes. SMHI har för första gången utfärdat så kallad röd varning, som innebär att "mycket allvarliga konsekvenser i samhället" förväntas. Framåt onsdag blir det mycket besvärligt väder i stora delar av Götaland, med stora mängder snö i kombination med vind.

Dela artikeln

För första gången sedan det förnyade varningssystemet infördes i slutet av oktober har SMHI utfärdat en röd varning för vind i kombination med snöfall i delar av västra Götaland.

Varningen gäller från onsdag morgon till och med torsdag förmiddag.

"Röd varning används vid väderutveckling som kan medföra mycket allvarliga konsekvenser för samhället, stor fara för allmänheten samt mycket allvarliga skador på egendom och miljö. Omfattande störningar i samhällsfunktioner är förväntade vid en röd varning", skriver SMHI.

När en röd varning utfärdats bör enligt myndigheten allmänheten i berört område "helt avstå från aktiviteter som innebär utsatthet under förväntad väderutveckling samt vidta förebyggande åtgärder för att minska konsekvenser för liv, miljö och egendom".

"Offentlig verksamhet och samhällsinstanser bör anpassa verksamheter för att möta konsekvenser, vidta lämpliga förebyggande åtgärder, ombesörja att behövlig information når allmänheten samt höja intern beredskap inför kommande väderutveckling."

I stort sett hela Götaland berörs av snöfallet och utöver den röda varningen är orange varning utfärdad för en större del av västra Götaland samt gul varning utfärdad för resten av Götaland, utom den allra nordligaste delen.

Orange varning innebär ett förväntat väderläge med allvarliga konsekvenser för samhället och fara för allmänheten. Gul varning innebär förväntat väderläge med konsekvenser för samhället och vissa risker för allmänheten.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0