Snart 11 procents arbetslöshet i Sverige

Publicerad 25 april 2020 kl 09.23

Ekonomi. Arbetslösheten i Sverige är på väg mot 11 procent. Dessutom väntas BNP-raset bli värre än väntat, uppger TT.

Dela artikeln

Samtidigt som Nya Zeeland är nära att utrota coronaviruset fortsätter den dödliga smittan sprida sig över Sverige. Sverige saknar kontroll över viruset vilket kan förlama ekonomin under lång tid.

Den svenska coronadödligheten är jättestor jämfört med övriga nordiska länder, vilket också hotar omvärldens uppfattning av Sverige.

Redan nu signalerar finansministern Magdalena Andersson (S) att arbetslösheten är på mot elva procent. Det är en enorm siffra sett ur ett historiskt perspektiv.

Finansdepartementet har fått indikationer på att framtiden ser betydligt mörkare ut än vad man trodde i vårpropositionen.

I det tidigare huvudscenariot sjönk BNP med minus 4 procent i år men nu tror man snarare det kommer hamna runt 7 procent. Samtidigt utesluter man inte att arbetslösheten kan stiga till 11 procent.

– Om vi bedömer att ekonomin går sämre än vad vi trodde, ja, då ökar naturligtvis behovet av ytterligare åtgärder. Det får vi naturligtvis analysera och titta på. Vi tittar på olika möjliga scenarion, om vad som skulle kunna vara träffsäkert och effektivt, säger Andersson till TT.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0