Stockholmspolisen vill ha hjälp hitta smitare

Publicerad 13 juni 2015 kl 23.45

Inrikes. Stockholmspolisen efterlyser en svart bil av mindre modell efter en smitningsolycka på Stadsgårdskajen under lördagskvällen.

Dela artikeln

Efterlysningen lades upp på Södermalmspolisens Facebooksida under kvällen sedan en olycka inträffat strax före klockan nio på kvällen. En bilist och en cyklist krockade då med varandra varefter bilisten smet från olycksplatsen.

Enligt polisen rör det sig om en svart bil av mindre modell, eventuellt en Volkswagen. Bilen ska ha minst en trasig bakspegel, skriver polisen.

Vittnen till händelsen och de som sett en bil som stämmer in på signalementet uppmanas att höra av sig till polisen på telefonnummer 114 14.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0