Sverigedemokraterna blir valets stora segrare

Publicerad 11 september 2022 kl 20.16

Inrikes. Det är mycket jämnt mellan blocken i SVT:s första vallokalundersökning. Den enda klara vinnaren i årets val är SD.

Dela artikeln

Sverigedemokraterna får 20,5 procent i SVT:s mätning vilket är en kraftig ökning från valresultatet 17,5 procent 2018.

Moderaterna fick 18,8 procent i SVT:s vallokalundersökning men bara 16 procent i TV4:s undersökning från tidigare på dagen. I TV4:s undersökning fick Sverigedemokraterna 21,3 procents stöd.

– Det är bara undersökningar än så länge, men vi är hoppfulla, säger Henrik Vinge, SD:s gruppledare i riksdagen, till TV4.

Det kommer samtidigt rapporter om att alla inte fått rösta och att vallokaler stängt framför näsan på folk som stått i kö. Utländska medier skriver oroligt om hur valet i Sverige skötts den här gången.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spelbolagen har redan bytt regering

Proffsen 70% säkra på maktskifte. Lika säkert är det att L åker ur riksdagen.0 

Ekonominyheter

Nära kritiska 100.000-dollarsgränsen. Samtidigt planerar Bank of America, Goldman Sachs, Deutsche Bank och Citi egna kryptovalutor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.