Damaskus vill att terrorfångarna överlämnas för att ställas inför rätta i Syrien. Men Bagdad har avvisat begäran, uppger Iraks nationella säkerhetsrådgivare Qasim al-Aboudi för nyhetsbyrån AP. Personer som begått brott i Irak ska lagföras där.
Syriens president Ahmed al-Sharaa, tidigare känd under krigarnamnet Abu Mohammed al-Jolani, har själv en bakgrund inom al-Qaida. Han ledde Nusrafronten, terrornätverkets gren i Syrien, som senare utvecklades till Hayat Tahrir al-Sham, HTS. Rörelsen ledde offensiven som störtade Bashar al-Assad i december 2024 och förde al-Sharaa till makten.
Nusrafronten hävdade 2016 att den "bröt banden" med al-Qaida. FN:s sanktionsövervakare rapporterade 2025 att de inte hade sett några aktiva band mellan al-Qaida och den grupp som ledde Syriens övergångsregering.
Samtidigt framförde medlemsländer oro för att personer inom HTS och grupper som införlivats i den nya syriska armén fortfarande var ideologiskt knutna till terrornätverket.
De aktuella fångarna fördes till Irak efter strider i januari mellan syriska regeringsstyrkor och den kurdiskledda SDF, som bevakat fånglägren. Sammanlagt överfördes över 5.700 personer med misstänkta IS-kopplingar, varav omkring 4.000 syrier. Under oroligheterna lyckades vissa fångar fly.
Enligt al-Aboudi bedöms hundratals av de kvarvarande syriska fångarna ha haft höga positioner inom IS. Irak har samtidigt konstaterat att omkring 400 inte tillhörde organisationen och kan friges. Ett femtiotal har redan återförts till Syrien.
Fångarnas framtid diskuterades nyligen vid ett möte mellan Irak, Syrien och USA. Efter en dom kan vissa överföras till sina hemländer för att avtjäna straffen, uppger al-Aboudi. Den syriska regeringen hade inte besvarat AP:s begäran om en kommentar.





