Tre gripna för att ha hållit flickor som sexslavar

Publicerad 13 april 2025 kl 16.11

Inrikes. Under söndagsmorgonen grep polisen tre män i 30-årsåldern i en lägenhet i södra Stockholm. Männen är misstänkta för olaga frihetsberövande och våldtäkt mot två minderåriga flickor.

Dela artikeln

– Det är tre män i 30-årsåldern som har gripits för olaga frihetsberövande och våldtäkt, säger polisens presstalesperson Mats Eriksson till TV4 Nyheterna.

De två flickorna befann sig i samma lägenhet vid gripandet. Enligt polisen har de förts till en ungdomsmottagning för vård.

Lägenheten där händelsen ska ha ägt rum kommer att genomgå en teknisk undersökning.

Polisen uppger att fler brottsrubriceringar kan bli aktuella i det pågående ärendet.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.