Olaf Scholz.

Trump och Scholz överens om att "återgå till fred i Europa"

Publicerad 11 november 2024 kl 18.09

Utrikes. Tysklands förbundskansler Olaf Scholz har haft ett samtal med USA:s tillträdande president Donald Trump. Duon kom överens om att arbeta för en "återgång till fred i Europa".

Dela artikeln

Scholz betonade vikten av att fortsätta det långvariga samarbetet mellan länderna, enligt en talesperson för den tyska regeringen.

– De kom också överens om att arbeta tillsammans för att återgå till fred i Europa, säger talespersonen utan att konkretisera vad detta innebär.

Under samtalet gratulerade Scholz även Trump personligen till hans valseger.

Olaf Scholz kommenterade även Trumps tidigare hot om att införa tullar på europeiska produkter, och hänvisade till att EU har huvudansvaret för handelsfrågor. Vicekansler Robert Habeck har tidigare uttryckt oro över att nya tullar kan riktas mot specifika tyska produkter, vilket kan skapa nya problem för Tysklands export.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.