Två svårt skadade efter skjutning

Publicerad 3 mars 2025 kl 07.03

Inrikes. Två personer skadades allvarligt i en skottlossning i Fruängen i södra Stockholm på söndagskvällen. Under natten kunde polisen gripa en misstänkt beväpnad man, enligt Aftonbladet.

Dela artikeln

Larmet om skottlossningen kom in till polisen klockan 21.08. Två personer hade då skjutits och fick föras till sjukhus med allvarliga skador – en i ambulans och en med ambulanshelikopter.

Polisen utreder händelsen som försök till mord och grovt vapenbrott.

Enligt uppgifter ska skottlossningen ha fångats på film av övervakningskameror vid Fruängstorget. Polisen har bekräftat att kamerabilder analyseras som en del av utredningen.

– Vi inventerar kameror, det gör vi alltid. Vi har hjälp av det, säger Per Fahlström, presstalesperson vid polisens regionledningscentral, till Aftonbladet.

Polisen har genomfört en omfattande insats med helikopter och hundpatruller för att jaga misstänkta. Under natten kunde en person gripas och senare anhållas av åklagare. Enligt uppgifter bar han en pistol i byxlinningen vid gripandet. Flera andra personer har hämtats till förhör.

Ett vittne som befann sig i närheten uppger för Aftonbladet att mellan sex och tio skott avlossades och att skrämda människor, inklusive en barnfamilj, sprang från platsen.

Polisen har ännu inte kunnat bekräfta eventuella kopplingar mellan denna skottlossning och en annan som inträffade i Norsborg tidigare samma kväll.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.