Vänsterekonom: Massinvandring skadar oss alla

Publicerad 3 augusti 2014 kl 08.07

Ekonomi. En vänsterradikal toppekonom vid Cambridge erkänner att massinvandring från tredje världen "i huvudsak" är skadligt för civiliserade länders ekonomier, rapporterar den ansedda brittiska dagstidningen Daily Mail.

Dela artikeln

Även om det finns några mindre ekonomiska fördelar med massinvandringen så vägs de upp av massiva negativa konsekvenser för den sociala sammanhållningen i landet. Det erkänner vänsterekonomen Robert Rawthorn vid Cambridge, som varnar för utvecklingen av det brittiska samhället i en ny rapport.

Den stora nedsidan – bestående av alltifrån bebyggelse i naturområden till smockfulla stadskärnor – betyder att de negativa konsekvenserna av stor invandring är "i huvudsak negativa för den existerande befolkningen i Storbritannien och även för deras barn och barnbarn", konstaterar Rawthorn, som är tidigare marxist, enligt Daily Mail.

Slutsatserna är ett hårt slag mot påståenden om att invandringen ger och kommer fortsätta att ge stora ekonomiska fördelar, konstaterar den brittiska kvalitetstidningen. Under det senaste decenniet har i stor utsträckning akademiker från vänsterliberalt håll hävdat just det – att invandring gör Storbritannien rikare.

"Sedan Tony Blair införde en i praktiken "öppen dörr" som invandringspolitik efter valet 1997, har Daily Mail rapporterat om effekterna av invandringen som befolkningen har fått uppleva; den sociala sammansättningen av städer; arbetslöshet, sjunkande löner för lågutbildade arbetare och på det tryck som invandringen har fört med sig på bostäder och social service", skriver tidningen, som spelat en ledande roll i kampen mot massinvandringen till Storbritannien.

Under 2014 beräknas 202.000 människor begära uppehållstillstånd i Sverige, enligt Migrationsverkets invandringsprognos. Förutsatt att invandringen inte ökar ytterligare innebär det att drygt 1 miljon människor kommer att söka sig till Sverige före utgången av 2019.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 242273850


Varnish cache server

Mer från Ekonomi

Riksbanken rör inte räntan – varnar för krigets följder

Tillväxtprognosen sänks.. "Utfallsrummet för vad som kan hända framöver är stort."0 

Minus 329 procent för AP-fondernas vindkraft

Ännu ett grönt pensionsfiasko.. "Skaftåsen Windfarm" redovisade förlust på 250 miljoner kronor.0 

Om två veckor höjer regeringen bostadspriserna

Avskaffat amorteringskrav och höjt bolånetak.. Regeringen inleder valåret med att låta Svensson låna "till nocken".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0