Ylva Johansson: Vi behöver mer invandring

Publicerad 25 september 2020 kl 11.05

Utrikes. EU-kommissionären Ylva Johansson fortsätter nu hylla invandringen till Europa. Den behövs och har lett till Europas framgång, påstod hon i en utfrågning på torsdagen. EU-kommissionens mål är att skapa "legala vägar" för invandrare och så kallade flyktingar in i Europa.

Dela artikeln

Det var i onsdags som EU-kommissionären Ylva Johansson presenterade sina förslag om en ny gemensam invandringspolitik i EU.

Under torsdagen fick hon besvara frågor om förslagen.

Då fortsatte hon hylla invandringen till Europa.

– Invandring är normalt. Invandring har alltid funnits. Invandring kommer alltid finnas. Invandring är en del av det som gjort vår kontinent framgångsrik, sade hon.

– Vi har mycket invandring till EU, och det är något vi behöver. Vi behöver dessa människor, vi är en åldrande befolkning.

Enligt Johansson är kommissionens mål att skapa legala vägar till Europa, både för så kallade flyktingar och arbetskraftsinvandrare.

– Vi ska inte ha färre invandrare, vi ska inte ha som mål att skydda färre flyktingar. Men vi ska ha som mål att skapa legala passager för invandrare och flyktingar, och färre som betalar människosmugglare och riskerar sina liv, påpekar hon.

Enligt Ylva Johanson är det av stor vikt att asylrätten finns kvar. Det hör till den europeiska värdegrunden att ta emot invandrare, påstår hon.

– Alla som har rätt att stanna, ska få stanna. De ska vara en del av vårt samhälle. Vi behöver invandrare och behöver ta ansvar för flyktingar.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Totalt vårdas 40 personer på israeliska sjukhus. Israels försvarsminister Israel Katz hotar med ytterligare attacker.0 

Trump hotar Iran med fler "brutala" attacker

Ger Teheran sista chans att sluta avtal.. "Nästa omgång attacker är redan planerade och blir ännu mer brutala."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0