100-årig kvinna rånades i Malmö

Publicerad 7 januari 2020 kl 12.05

Inrikes. En kvinna i 100-årsåldern rånades i Malmö på måndagen. Hon ska ha blivit utsatt av falska poliser, uppger P4 Malmöhus. Gärningsmännen tog hennes smycken.

Dela artikeln

Under jul och nyår har en mängd äldre personer i Skåne utsatts för stöld, rån och bedrägerier av gärningsmän utklädda till poliser.

På måndagskvällen inträffade ytterligare ett sådant fall. Då drabbades en äldre kvinna i 100-årsåldern.

Rånarna hade först ringt kvinnan och påstått att hon blivit utsatt för brott. De behövde därför fota hennes värdesaker och kontokort.

– Damen stod på sig och sade att det varit bedrägerier av det här slaget, säger Evelina Olsson, presstalesperson på polisen, till Sveriges Radio.

Men rånarna kom ändå hem till kvinnan, och eftersom de bar polisuniformer lyckades de få med sig smycken från kvinnan.

Polisen säger att man aktivt arbetar för att lösa denna typen av brott, och påpekar att det tidigare gjorts vissa gripanden.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0