Arkivbild.

100 bilar skadade i nya bilbränder i Uppsala

Publicerad 20 augusti 2018 kl 15.03

Inrikes. Upp till så många som 100 bilar ska ha skadats i samband med nya bilbränder i Uppsala natten till måndag. Händelsen rubriceras som mordbrand. Enligt polisen kan det finnas kopplingar till tidigare bilbränder i området.

Dela artikeln

Det var strax innan klockan 02 i natt som polis och räddningstjänst larmades till ett parkeringsgarage på Atterbomsgatan i Uppsala med anledning av en brand.

Branden misstänks vara anlagda och initialt fanns en spridningsrisk till andra byggnader.

Men inte bara det. Händelsen, som rubriceras som mordbrand, ska ha skadat upp till 100 bilar.

"Man uppskattar att det står ca 70-100 bilar i parkeringshuset", skriver polisen i sin händelserapport.

– Det är två som brunnit men garaget innehöll kring 100 bilar som är mer eller mindre värmeskadade, säger Bosse Eriksson, räddningsledare vid räddningstjänsten i Uppsala, till Aftonbladet.

I nuläget har inga uppgifter om personskador inkommit.

Enligt polisen kan det finnas kopplingar till tidigare bränder, säger man till Metro. Branden ska ha hållit sig inom garaget.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

Här kampanjar hon mot "vita män" och "rasism". Men när fästmannen Hasan nekades PUT mördade han sin flickvän i protest.0 Plus

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S-kvinnans hotfulla attack mot Allard: "Du ska få se"

Kaos igen i Örebro kommunfullmäktige. "Ska du hålla på och rycka telefonen också, din sjuka jävel?"0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0