1000 jobb försvinner från Södertälje

Publicerad 4 februari 2012 kl 09.21

Inrikes.På torsdagsförmiddagen meddelade Astra Zeneca att forskningen inom neurovetenskap omorganiseras vilket innebär att hela forskningsenheten i Södertälje läggs ner. Över tusen jobb försvinner därmed i Södertälje.

Gilla artikeln på Facebook

– Det vi gör får en trist och dramatisk inverkan på de anställda. Men vi lägger inte ned utan vi fortsätter att bedriva forskningen men väljer att göra det på ett annat sätt. Utvecklingen i omvärlden kräver att vi gör det , säger Anders Ekblom, Astra Zenecas globala utvecklingschef till LT.

I huvudsak flyttas jobben till USA och Storbritannien.

Astra Zeneca har idag totalt cirka 61 000 anställda.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Fick kvarts miljard i bidrag – gör kvarts miljard i vinst

Bonnier fortsätter leva gott på politikernas mediestöd. Vänsteliberala familjens lokaltidningar en skattefinansierad vinstmaskin.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

SD öppnar för Nato-kärnvapen på svensk mark

Ändrar sin hållning.. "Skulle öka avskräckningen gentemot Ryssland."0 

Regeringen krävs på svar om Palantir

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen.. Men oron för politikernas samarbete med ökända övervakningsjätten bygger bara på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0