Ensamkommande flyktingbarn
Centrala Lunner i Norge.

12 ensamkommande flyktingbarn anhållna för upplopp på asylboende

Publicerad 7 augusti 2015 kl 14.04

Utrikes. Tolv stycken asylsökande så kallade "ensamkommande flyktingbarn" har anhållits misstänkta för ett våldsamt upplopp igår på ett asylboende i samhället Lunner i Norge.

Dela artikeln

Asylsökarna förskansade sig i en gymnastiksal och kastade sten på polisen i samband med att ett av barnen, som konstaterats vara över 18 år, skulle flyttas till ett annat boende, skriver norska Aftenposten.

Polisen fick kalla in förstärkningar från tre andra polisdistrikt för att få ett slut på våldsamheterna och en polisman skadades när invandrarna löpte amok.

Asylboendet, som öppnades i Lunner 2013, uppges ha fått omfattande materiella skador efter torsdagens upplopp och även polisbilar skadades vid oroligheterna. Sammanlagt greps 20 av invandrarna och tolv av dem har nu alltså anhållits misstänkta för brott.

De många oroligheterna på boenden för ensamkommande i Norge har skapat en debatt i Norge om huruvida det är en bra idé att ha särskilda boenden för den kategorin av invandrare. Vissa menar att det är bättre om man behandlar alla invandrare likadant och att det har en lugnande effekt på de yngre invandrarna om de får umgås med vuxna invandrare och barnfamiljer.

– Erfarenhetsmässigt har närvaron av barnfamiljer en stabiliserande och positiv effekt på den sociala miljön på mottagningen, säger Sylo Taraku som är ordförande för den invandringsliberala föreningen LIM i Norge.


Nyheter från förstasidan

Förbehållslöst svenskt stöd till anfallskriget

"Sverige står vid våra allierades sida". Israel och USA får reservationslöst stöd för sitt agerande av Ulf Kristersson idag.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Oligark, Google-vd och Conan på läckt böglista

Här avslöjas ockulta sällskapet i San Francisco.. Michael Bloomberg, Eric Schmidt och Conan O'Brien några av medlemmarna.0 Plus

51 kroppar funna i bombade flickskolan

Dödstalet stiger efter amerikansk-israeliska träffen.. Antalet elever som dog i attacken mot Minab steg till 51 med 60 skadade.0 

Nu sympatiserar amerikaner mer med palestinier än israeler

Historiska siffran i Gallup-mätning.. Israelerna hade tidigare en ledning med närmare 50 procentenheter.0 

Massiva attacker mot regimens ledning. Iran svarar med anfall mot Israel och amerikanska baser.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0