Genrebild.

18-åring våldtagen vid skola – polisen lämnar inte ut signalement

Publicerad 26 juli 2019 kl 16.04

Inrikes. En ung kvinna ska ha utsatts för en överfallsvåldtäkt av en okänd gärningsman i närheten av Särlaskolan i Borås på torsdagskvällen, uppger Borås Tidning.

Dela artikeln

Det var vid 20.30-tiden på torsdagskvällen som en ung kvinna ska ha blivit utsatt för en överfallsvåldtäkt i närheten av Särlaskolan i Borås. 

Kvinnan uppges ha attackerats av en okänd man.

Området har spärrats av för teknisk undersökning och händelsen kallas för en "överfallsvåldtäkt".

– Det är givetvis ett jättetrauma, säger Gustaf Lantz, jourhavande förundersökningsledare vid polisen, till BT.

Någon gärningsman har inte gripits, men enligt BT ska polisen ha fått in ett signalement på förövaren som man dock inte vill gå ut med. Kvinnan ska själv ha tagit sig till polisstationen och lämnat signalement.

Offret uppges vara i 18-årsåldern.

Händelsen rubriceras som våldtäkt.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

UD kallade upp Israels ambassadör: "Oacceptabelt"

Markerade mot situationen i Gaza.. ”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0