Genrebild.

18-åring våldtagen vid skola – polisen lämnar inte ut signalement

Publicerad 26 juli 2019 kl 16.04

Inrikes. En ung kvinna ska ha utsatts för en överfallsvåldtäkt av en okänd gärningsman i närheten av Särlaskolan i Borås på torsdagskvällen, uppger Borås Tidning.

Dela artikeln

Det var vid 20.30-tiden på torsdagskvällen som en ung kvinna ska ha blivit utsatt för en överfallsvåldtäkt i närheten av Särlaskolan i Borås. 

Kvinnan uppges ha attackerats av en okänd man.

Området har spärrats av för teknisk undersökning och händelsen kallas för en "överfallsvåldtäkt".

– Det är givetvis ett jättetrauma, säger Gustaf Lantz, jourhavande förundersökningsledare vid polisen, till BT.

Någon gärningsman har inte gripits, men enligt BT ska polisen ha fått in ett signalement på förövaren som man dock inte vill gå ut med. Kvinnan ska själv ha tagit sig till polisstationen och lämnat signalement.

Offret uppges vara i 18-årsåldern.

Händelsen rubriceras som våldtäkt.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0