20-årige Mohamed häktad för bombdådet mot polishuset i Rosengård

Publicerad 5 februari 2018 kl 15.10

Inrikes. En 20-årig man som misstänks för bombdådet vid polishuset i Rosengård i januari har häktats. Han är på sannolika skäl misstänkt för brottet.

Dela artikeln

Det var vid 21-tiden onsdagen den 17 januari som flera uppringare larmade regionledningscentralen Syd om en hög smäll vid polisstationen i Rosengård i Malmö.

Polisen misstänkte först en handgranat, och vittnen beskrev för SVT hur fönstren på deras bostäder skakade av den kraftiga smällen.

Enligt SVT hördes explosionen i "stora delar av Malmö".

I fredags greps en 20-årig man som hade varit anhållen i sin frånvaro sedan i onsdags förra veckan.

Tingsrätten har nu beslutat att häkta mannen.

Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, handlar det om en 20-årig invandrare född 1997.

Han häktas på sannolika skäl misstänkt för allmänfarlig ödeläggelse.

På polisens övervakningsfilm, som Sydsvenskan publicerat på Youtube, syns hur en mörkklädd man kastar in ett föremål på polisens parkering. Enligt tidningen handlar det troligen om en "Cobra 8", som är en fyrverkeripjäs kraftig nog för att döda människor. Bomben rev upp ett kilo asfalt från gatan och spred splitter 50 meter bort.

20-åringen ska tidigare ha gripits, men inte kunnat fällas, i samband med ett annat sprängdåd samt för medhjälp till mord.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0