Bengtsfors.

20-tal kommuner ifrågasätter statens invandringstvång

Publicerad 17 september 2019 kl 09.08

Inrikes. Bengtsfors kommun följer nu efter Sölvesborg och säger att man inte tänker ta emot fler asylsökare, uppger TV4 Nyheterna. 20 kommuner är missnöjda med statens asyltvång.

Dela artikeln

Invandringen skulle ge landet en "superekonomi". I praktiken blev det tvärtom, och nu vägrar kommuner ta emot fler asylsökare.

Förra veckan sade Sölvesborg nej, och nu följer Bengtsfors efter.

– Vi har tagit emot så väldigt många i vår lilla kommun under så många år så att vi tycker det är högst rimligt att flyktingar som kommer till Sverige får landa någon annanstans, säger kommunstyrelsens ordförande i Bengtsfors, Stig Bertilsson (M),  till TV4 Nyheterna.

Enligt Bertilsson är det inte rimligt att staten vältrar över sina kostnader på kommunerna. Han kallar det rentav för ett ingrepp i det kommunala självstyret.

På tre år har Bengtsfors tagit emot 700 nyanlända. Någon ekonomisk boom har det dock inte lett till, däremot en ansträngd välfärd och budgetunderskott.

Sölvesborg planerar att bestrida bosättningslagen, som tvingar landets kommuner ta emot regeringens invandrare. Enligt TV4 finns det nu minst ett 20-tal kommuner som ifrågasätter bosättningslagen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 366369462


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

UD:s varning till svenskar i Frankrike

"Brinnande barrikader och sammandrabbningar.". Kristersson: Attack mot "våra öppna och fria samhällen".0 

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus