Väskorna med smink och hudvårdsprodukter var ordentligt låsta och hoptejpade. Vikten på väskorna och dess innehåll uppskattades till drygt 200 kilo.

200 kilo smink beslagtogs på tåg

Publicerad 13 september 2021 kl 14.54

Inrikes. Ett par hundra kilo smink och hudvårdsprodukter plockades av tåget i Herrljunga. Enligt polisen var produkterna troligen avsedda för den svarta marknaden.

Dela artikeln

© Polisen

En del av beslaget.

Det var i fredags som polisens regionledningscentral i Göteborg fick ett tips från en passagerare på ett tåg som strax skulle avgå från Stockholm med destination Göteborg.

Passageraren lade märke till tre män som bar ombord fem stora sportbagar, för att sedan lämna tåget utan att åka med på resan. Väskorna var ordentligt hoptejpade och tipsaren tyckte det hela kändes märkligt.

I Herrljunga väntade en polispatrull på perrongen och en av väskorna togs av tåget och kontrollerades. Den visade sig innehålla stora mängder med märkessmink och hudvårdsprodukter.

– Det är äkta produkter till ett stort värde. En teori är att de skulle säljas på den svarta marknaden, säger Pernilla Svensson, gruppchef vid Alingsåspolisen, på polisens hemsida.

En polisanmälan är upprättad med brottsrubriceringen grov stöld alternativt häleri och ärendet är nu överlämnat till utredning.

– Vi har gjort en del spårsäkring på väskorna, och förhoppningsvis kan filmmaterial från Stockholms och Göteborgs tågstationer leda utredningen vidare, säger Pernilla Svensson.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 194829818


Varnish cache server

"Blev extremt äcklad." Nu får reportaget hård kritik – bland annat av en minister.0 

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0