21 krig pågår i världen

Publicerad 4 april 2021 kl 08.23

Utrikes. Antalet pågående krig i världen är nu det högsta sen Barack Obamas tid vid makten. I minst sju av dem är USA med och krigar, skriver Nyhetsbanken.

Dela artikeln

USA är officiellt med i sju krig: Afghanistan, Irak, Syrien, Jemen, Somalia, Libyen och Niger. I själva verket kan supermakten ha ett finger med i spelet i fler av krigen, men det har inte bekräftats av Vita huset.

Siffrorna över antalet krig kommer från Heidelberg-institutet för internationell konfliktforskning (HIIK) som har funnit att antalet krig har stigit till den högsta nivån sedan 2014.

Av de 21 krig som pågår var 13 krig som pågick även föregående år och 7 utgjordes av konflikter som trappats upp till krig sedan förra mätningen.

I den senare kategorin ingår kriget i södra Jemen och kriget i Kongo och Moçambique. I ett av fallen, den etiopiska regionen Tigray, pågick ingen konflikt vid förra mätningen men nu har regionen drabbats av ett fullskaligt krig.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Polen fångade in 22 illegala somalier, fyra etiopier, en algerier och en sudanes

"Vi agerar alltid när situationen kräver det".. Polisräd mot tredje världen invandring – smugglare riskerar nu åtta års fängelse.0 

Ukrainska invandrare kräver att få stanna i Sverige för alltid

Över 10.000 har undertecknat kravlistan.. Anser nu att Sverige är deras rättmätiga hem – efter bara några år i landet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0