Våldet i Kristianstad

22-åring körde rakt in i polisen i Kristianstad

Publicerad 23 januari 2020 kl 00.56

Inrikes. En 22-årig man vägrade lyda polisens order och körde i stället rakt in i en polisbil i Kristianstad på onsdagskvällen, uppger Kristianstadsbladet.

Dela artikeln

Det var strax innan klockan 21 på onsdagskvällen som poliser uppmanade en bilist på Hedentorp i Kristianstad att stanna.

Men bilisten vägrade lyda polisens order. I stället körde han rakt in i polisbilen.

– Det är helt oacceptabelt och kan vålla stora skador, säger Ingela Hessbo, polisens inre befäl i Kristianstad, till Kristianstadsbladet.

Enligt polisen ska mannen, en 22-åring, medvetet ha kört in i polisen.

Efter händelsen sprang mannen mot Åsumsvägen. Polisen hittade honom senare liggandes i en trädgård. I mannens bil hittades också stöldgods. Händelsen rubriceras som försök till grov misshandel.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 286959927


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 286959928


Varnish cache server

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0