Genrebild.

22-årig somalier häktas: Spottade och slog kvinnor i ansiktet

Publicerad 21 september 2019 kl 16.21

Inrikes. Polisen har nu gripit en somalisk man, som häktats av tingsrätten, för alla de oprovocerade fall av misshandel av kvinnor som skett i Eskilstuna den senaste tiden.

Dela artikeln

Det var i mitten av september som polisen jagade en "mycket mörkhyad man" för en rad hänsynslösa överfall i Eskilstuna.

Mannen, som färdades på cykel, ska helt oprovocerat ha spottat och slagit en rad kvinnor i ansiktet.

Nu har alltså polisen lyckats gripa mannen, som under fredagen häktades han på sannolika skäl misstänkt för ett stort antal fall av misshandel och ofredande, och även olaga hot.

Enligt P4 Sörmland ska han ha attackerat sammanlagt 21 personer sedan i somras. Den senaste attacken skedde den 17 september, varpå han senare anhölls samma kväll.

Enligt häktningsframställan handlar det om en 22-årig man med medborgarskap i Somalia och som behöver tolk på somaliska. Åklagaren menar det finns risk att mannen fortsätter begå brott. Motivet bakom attackerna är ännu oklart.

Mannen ska sedan tidigare vara ostraffad.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 125634271


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norge inför 16-årsgräns för sociala medier

Beroendeframkallande och farligt, anser regeringen.. "Det här har jag tänkt på sedan dag ett som statsminister", säger statsminister Jonas Gahr Støre0 

Liberala kvinnors ordförande avgår efter SD-närmande

Malin Sjöberg Högrell lämnar sitt uppdrag.. "Liberal feminism viker aldrig ner sig när det kommer till frihet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0