Arkivbild.

22-åring misstänkt för polisbilssprängning häktas för "grov skadegörelse"

Publicerad 1 januari 2018 kl 14.07

Inrikes. Den 22-årige man som är misstänkt för sprängningen av en polisbil i Malmö i fredags häktades på nyårsdagen. Men inte för allmänfarlig ödeläggelse, utan för det mindre allvarliga brottet grov skadegörelse. Mannen nekar till anklagelserna. 22-åringen är sedan tidigare dömd för ett stort antal bedrägerier.

Dela artikeln

Det var vid 19.30-tiden på fredagen som en polisbil parkerad utanför polishuset på Sallerupsvägen i Malmö utsattes för en detonation.

Explosionen var mycket kraftig och skapade stora skador på bilen.

Drygt en timme efter händelsen greps två män födda 1991 och 1995. Den äldre mannen släpptes senare medan åklagare valde att anhålla 22-åringen misstänkt för allmänfarlig ödeläggelse.

– Det är ett angrepp på hela rättskedjan när man spränger en polisbil på detta viset, har Andy Roberts, polisområdeschef i Malmö norr, tidigare sagt till Aftonbladet.

Nu har mannen häktats. Det beslutade Malmö tingsrätt idag. Men inte för allmänfarlig ödeläggelse, utan för det mindre allvarliga brottet grov skadegörelse.

Detta sedan 22-åringens advokat Mikael Nilsson protesterat mot häktningen. Nilsson menade att hans klient inte alls skulle häktas.

– Jag kan se att vi har fått gehör för våra argument, säger han till SVT.

Utredarna ska dock ha stark bevisning mot den häktade mannen då bilder från övervakningskameror på brottsplatsen visar en man klädd i precis samma kläder som 22-åringen.

– Vi tycker att vi har bra bilder i vår besittning, säger Ewa-Gun Westford, pressinformatör vid polisen region Syd, till TT.

Mannen dömdes tidigare 2017 för 55 fall av bedrägeri. Han ska ha erkänt samtliga bedrägerier under rättegången, enligt Kvällsposten.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0