Arkivbild.

22-åring misstänkt för polisbilssprängning häktas för "grov skadegörelse"

Publicerad 1 januari 2018 kl 14.07

Inrikes. Den 22-årige man som är misstänkt för sprängningen av en polisbil i Malmö i fredags häktades på nyårsdagen. Men inte för allmänfarlig ödeläggelse, utan för det mindre allvarliga brottet grov skadegörelse. Mannen nekar till anklagelserna. 22-åringen är sedan tidigare dömd för ett stort antal bedrägerier.

Dela artikeln

Det var vid 19.30-tiden på fredagen som en polisbil parkerad utanför polishuset på Sallerupsvägen i Malmö utsattes för en detonation.

Explosionen var mycket kraftig och skapade stora skador på bilen.

Drygt en timme efter händelsen greps två män födda 1991 och 1995. Den äldre mannen släpptes senare medan åklagare valde att anhålla 22-åringen misstänkt för allmänfarlig ödeläggelse.

– Det är ett angrepp på hela rättskedjan när man spränger en polisbil på detta viset, har Andy Roberts, polisområdeschef i Malmö norr, tidigare sagt till Aftonbladet.

Nu har mannen häktats. Det beslutade Malmö tingsrätt idag. Men inte för allmänfarlig ödeläggelse, utan för det mindre allvarliga brottet grov skadegörelse.

Detta sedan 22-åringens advokat Mikael Nilsson protesterat mot häktningen. Nilsson menade att hans klient inte alls skulle häktas.

– Jag kan se att vi har fått gehör för våra argument, säger han till SVT.

Utredarna ska dock ha stark bevisning mot den häktade mannen då bilder från övervakningskameror på brottsplatsen visar en man klädd i precis samma kläder som 22-åringen.

– Vi tycker att vi har bra bilder i vår besittning, säger Ewa-Gun Westford, pressinformatör vid polisen region Syd, till TT.

Mannen dömdes tidigare 2017 för 55 fall av bedrägeri. Han ska ha erkänt samtliga bedrägerier under rättegången, enligt Kvällsposten.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny supervärme drar in söderifrån

Vi kan få en "tropisk natt". En kraftig värmebölja när juni går mot sitt slut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0