Asylkaoset
Jean-Claude Juncker.

23.000 asylsökare på väg att omfördelas från Sverige

Publicerad 18 december 2015 kl 17.20

Inrikes. Under ett EU-toppmöte idag accepterades Sveriges önskemål om att få omfördela asylsökare till andra EU-länder. Det innebär att Sverige nu kan bli av med 23.000 invandrare från tredje världen, rapporterar Ekot.

Dela artikeln

EU-kommissionens ordförande Jean-Claude Juncker säger att kommissionen redan i början av nästa år kommer att lägga fram ett förslag i frågan.

– Jag är för att säga ja till den här för Sverige mycket viktiga frågan, sa Juncker enligt Ekot.

Statsminister Stefan Löfven fick idag inget besked från EU om hur många asylsökare det rör sig om. Men den siffra som cirkulerat sedan tidigare är 23.000 personer.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 872062341


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 872062342


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Är franska presidentfrun egentligen en man?. Oroväckande teori eller högerextremt trams?0 

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0