25-åring svårt knivhuggen i magen

Publicerad 8 februari 2020 kl 11.42

Inrikes. Under natten blev en man i 25-årsåldern svårt knivhuggen i magen i centrala Halmstad. Flera personer blev vittnen till händelsen.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 04 i natt som en 25-årig man blev knivskuren i magen på Storgatan i Halmstad. Förövaren var en annan man som sedan avvek från platsen.

Både ambulans och polis skickades till platsen.

Polisen sökte igenom området efter gärningsmannen men utan resultat.

Samtidigt fördes den skadade personen till sjukhus för vård.

"Polis tar med sig vittnen från platsen för att dessa skall kunna höras mer ingående vad de har sett", skriver polisen på sin hemsida.

Mannens skadeläge är oklart.

Enligt Kvällsposten har händelsen kommit att rubriceras som synnerligen grov misshandel, men ingen är i nuläget gripen.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0