Mordet på Olof Palme
Palmemordet i en rekonstruktion av polisen.

29 år sedan Palme mördades

Publicerad 28 februari 2015 kl 10.10

Inrikes. Det är idag 29 år sedan Sveriges dåvarande statsminister Olof Palme sköts till döds i centrala Stockholm.

Dela artikeln

© Wikipedia

Olof Palme

Palme mördades när han tillsammans med sin fru var på väg hem från biograf Grand på Sveavägen. Paret passerade korsningen mellan Sveavägen och Tunnelgatan som leder till Brunkebergstunneln när en okänd gärningsman klev fram bakom paret och på nära håll sköt ihjäl den svenske statsministern.

I december 1988 anhölls tidigare dråpdömde Christer Pettersson som misstänkt för mordet. Han dömdes för mord i juli 1989 av Stockholms tingsrätt, men frikändes av Svea hovrätt i november samma år.

Mordet är fortfarande olöst och polisutredningen kring det anses vara ett av världens mest omfattande.


Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0