30-åring knivmördad i Stockholm

Publicerad 8 augusti 2020 kl 11.08

Inrikes. En man knivmördades i Hässelby i Stockholm på fredagen. Två personer har gripits misstänkta för mord.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 23 på fredagen som polisen larmades till Hässelby om att en man knivhuggits inomhus.

"Livräddande åtgärder inleddes men mannen avled av de skador denne fått", skriver polisen på sin hemsida.

Två personer kunde senare gripas och är nu misstänka för mord. På lördagsförmiddagen anhölls de av åklagare.

Enligt SVT skedde mordet i en lägenhet i området.

De misstänkta är, liksom den dödade, i 30-årsåldern, men polisen vill inte berätta om det finns någon relation mellan de inblandade eller vem som bor i lägenheten.

– De greps inte på platsen utan på andra ställen i regionen, efter lite polisiärt arbete, säger Pia Glenvik, vakthavande befäl vid Stockholmspolisen, till SVT.

Den mördades anhöriga är underrättade.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisen efterlyser död man

Kvarlevorna hittades i ett friluftsområde. Polisen har tagit fram fantombild och genetisk profil via DNA.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0