Den amerikanske medborgaren Douglas McAuthur McCain dödades i helgen när han slogs för Islamiska staten i Syrien.

300 amerikaner slåss för IS

Publicerad 28 augusti 2014 kl 08.11

Utrikes. USA:s regering beräknar att så många som 300 amerikanska medborgare är med och slåss för den muslimska terrorgruppen Islamiska staten, IS, i Syrien och Irak.

Dela artikeln

Företrädare för regeringen uppger för Washington Times att myndigheterna oroar sig för att jihadisterna ska använda sig av de kunskaper de förvärvat i striderna för att genomföra attacker mot amerikanska mål när de kommer tillbaka.

– Vi vet att flera hundra personer med amerikanska pass har anslutit sig till IS. Det är svårt att säga om de är i Syrien eller har fortsatt till Irak, säger en tjänsteman till tidningen.

Den 33-årige amerikanske medborgaren Douglas McAuthur McCain dödades i helgen under när han deltog i stridigheter för IS räkning i Syrien.

Flera tusen EU-medborgare beräknas ha rest till Mellanöstern för att göra jihad.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 177864928


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0