35-åring höggs ihjäl i Uppsala i natt

Publicerad 3 augusti 2019 kl 13.20

Inrikes. En 35-årig man höggs ihjäl med något slags tillhygge i Uppsala i natt. Enligt polisen ska han ha blivit huggen i överkroppen.

Dela artikeln

Det var vid 01-tiden i natt som en man hittades blödande i ett trapphus till en hyresfastighet i bostadsområdet Eriksberg i Uppsala.

Mannen hade blivit huggen i överkroppen och fördes med ambulans till Akademiska sjukhuset, enligt polisen.

Den drabbades liv gick dock inte att rädda och han avled på sjukhuset.

Exakt vilket typ av mordvapen som använts är oklart.

Ett stort antal poliser har knackat dörr och pratat med folk som rört sig i det aktuella området. Platsen kommer att vara avspärrad fram till att en teknisk undersökning har utförts.

Enligt uppgifter i Expressen ska mannen ha hittats av boende i huset, som larmade polisen.

Polisen säger man i nuläget inte tänker ytterligare uppgifter om händelsen eller mannen.

Ingen är gripen eller frihetsberövad i ärendet. Händelsen rubriceras som mord.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0