Löjtnant: 50.000 frivilliga européer redo att slåss mot islamisterna i Syrien

Publicerad 2 juni 2013 kl 13.45

Utrikes.Runt 50 000 krigsveteraner från Ryssland, Ukraina, Serbien och Montenegro är redo att ingripa på regeringens sida i konflikten i Syrien. Det säger den ukrainske löjtnanten Sergey Razumovsky, som uppger sig ha samlat en frivillig styrka europeiska militärer som kan stävja oroligheterna i det krigshärjade landet.

Gilla artikeln på Facebook

Razumovsky vill att den syriska regeringen lovar veteranernas familjer ett efterlevandestöd samt erbjuder soldaterna själva en möjlighet att erhålla medborgarskap och pension i Syrien efter kriget. I ett videoklipp som det ryska regeringsorganet Voice of Russia har publicerat på nätet säger sig Razumovsky ha stöd från 50 000 krigsveteraner, de flesta etniska ryssar, i olika östeuropeiska länder.

Det är ännu okänt om Razumovsky har fått något gehör för sitt upprop. Det vore emellertid inte första gången som ryssar engagerar sig i frivilliga insatser mot islamistisk verksamhet. Senast deltog ett stort antal ryska frivilliga på Serbiens sida under inbördeskriget i Bosnien.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här är transvestiten bakom massmordet i Kanada

Polisen gick ut med att det var en "kvinna". Men det var ingen riktig kvinna den här gången heller.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Netanyahu i Vita huset – för sjunde gången

Nya krigs-vallfärden till Washington.. Försöker förmå Trump att ställa stenhårda krav som Iran inte kan gå med på.0 

Kongressledamöter hotar hänga ut maskade namn i Epstein-filerna

Massie och Khanna har fått läsa ocensurerade dokumenten.. "Det vi är ute efter är männen som Jeffrey Epstein försåg med kvinnor genom människohandel."0 

Efter Epstein-avslöjandet. Tidigare norska statsministern utreds för grov korruption.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0