50 angrepp mot socialtjänsten i Malmö – bara i år

Publicerad 3 augusti 2020 kl 15.04

Inrikes. Brandbomben mot socialkontoret i Malmö den 21 juli var bara en av många hot mot stadens socialtjänst. Det visar statistik som Sydsvenskan tagit del av.

Dela artikeln

För ett par veckor sedan attackerades socialkontoret i Malmö med brandbomber mitt på eftermiddagen. Polisen rubricerade händelsen som mordbrand.

Förra veckan attackerades även socialkontoret i Stenungsund med en molotovcocktail.

Men brandbomben i Malmö var bara en i mängden av allvarliga händelser kring stadens socialtjänst.

De senaste åren har hoten mot personer som jobbar där ökat.

Hittills i år har det skett ett 50-tal hot och hotfulla situationer mot socialtjänsten. Det visar förvaltningens interna rapportsystem, enligt Sydsvenskan.

– Jag kan bekräfta att det är ett bekymmer som blivit mer tydligt de senaste åren, säger Rikard Vroland, chef på avdelningen för ekonomiskt bistånd och boende, till tidningen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 629929202


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0 

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus