600 somalier till Norrköping

Publicerad 20 mars 2012 kl 21.03

Inrikes.Det står nu klart att Norrköping kommer att få ta emot 600 somalier istället för 300 som det tidigare var tänkt. Nu förbereder sig kommunen för fullt för att ordna med skola och boenden eftersom tillskottet från den bidragsstarka folkgruppen blivit dubbelt så stort som det var tänkt.

Gilla artikeln på Facebook

- Det är svårt att beräkna dessa kostnader så det har jag inte med i min uträkning, säger Ewa Gouranius, programsekreterare på arbetsmarknadskontoret till Folkbladet.

- Sammanlagt kan vi förvänta oss att 500 barn kan återförenas med föräldrar i Norrköpings kommun, säger Ewa Gouranius.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0