Våldet i Kristianstad

70-årig man misshandlad och rånad i Kristianstad

Publicerad 20 januari 2020 kl 21.11

Inrikes. Ytterligare ett rån har utförts mot en äldre människa i Kristianstad. En man i 70-årsåldern attackerades och rånades vid en kiosk på måndagskvällen.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 18-tiden på måndagen som en man i 70-årsåldern blev slagen och rånad av fyra gärningsmän i Kristianstad.

Det hela inträffade vid Linjekiosken på Näsbychaussén.

Rånarna ska delvis ha varit maskerade och fick bland annat med sig mannens mobiltelefon.

Enligt Kristianstadsbladet blev den äldre mannen "utsatt för våld".

Polisen har letat med hund efter gärningsmännen men utan resultat.

– Målsäganden har blivit slagen, men var inte i behov av vård, säger Rickard Lundqvist, presstalesperson på polisregion syd, till SVT Skåne.

I torsdags blev en 85-årig kvinna rånad i Kristianstad, även det vid en butik på Näsbychaussén. Hon fick en "huvudskada" i samband med händelsen och fördes till sjukhus med ambulans.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0