70-åring knivmördad vid skola: "En vanlig person"

Publicerad 20 februari 2020 kl 11.20

Inrikes. Den äldre mannen som knivmördades vid en skola i Borås i tisdags var en helt vanlig person utan kriminella kopplingar, säger nu polisen till Borås Tidning.

Dela artikeln

Det var i tisdags som en 70-årig man knivhöggs mellan Erikslundskolan och en camping i Borås.

Enligt GT blev högstadieelever vittnen till händelsen.

– Väldigt obehagligt, säger rektorn Martin Gunnarsson till tidningen.

Den äldre mannen fördes till sjukhus med mycket allvarliga skador och avled senare under dagen.

Enligt BT hade offret ingen kriminell bakgrund och polisen utesluter inte att dådet var "slumpmässigt".

– Det är ingen våldsverkare, missbrukare eller kriminell, utan en ”vanlig person”, om man kan säga så, säger polisen Claes Lindberg, som leder utredningen, till tidningen.

Polisen jagar fortfarande efter gärningsmannen, som efter attacken lugnt ska ha promenerat bort från platsen. Han beskrivs som "en ensam gärningsman klädd i vita skor, grå luvtröja, ljusa byxor. Mannen skall ha en väska med sig".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 874878165


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0