8 döda idag – "Hamnat på en platt nivå"

Publicerad 1 juni 2020 kl 14.00

Inrikes. Ytterligare 8 personer har avlidit av covid-19 i Sverige, uppger Folkhälsomyndigheten på måndagen.

Dela artikeln

© Folkhälsomyndigheten

Nya fall i Sverige.

I världen är det just nu 6,1 miljoner coronafall i världen och 372.000 döda.

I Europa handlar det om 1,4 miljoner fall med 165.000 döda.

– I Europa har det sett bättre ut under en lång tid men nu ser det möjligen ut som att minskningen stannat av, säger statsepidemiolog Anders Tegnell.

– Vi får se under de närmaste veckorna.

Sverige har 37.814 bekräftade fall varav 272 nya senaste dygnet.

– I Sverige har den successiva minskningen stannat av något. Vi håller på att analysera djupare vad det kan bero på. Framför allt förra veckan gick det ut på en platt nivå i stället för att fortsätta nedåt.

Den svenska dödssiffran är nu uppe i 4.403 personer, men enligt Folkhälsomyndigheten släpar siffran som vanligt på helgen.

Enligt Tegnell dör det nu mindre än 50 personer om dagen i Sverige. 

Antalet som intensivvårdas tyder dock ändå på en fortsatt nedåtgående trend.

– Skåne har klarat sig väldigt, väldigt bra. Där är bara enstaka fall som tas in varje dag. Ibland inga nya alls.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0