8 döda idag – "Hamnat på en platt nivå"

Publicerad 1 juni 2020 kl 14.00

Inrikes. Ytterligare 8 personer har avlidit av covid-19 i Sverige, uppger Folkhälsomyndigheten på måndagen.

Dela artikeln

© Folkhälsomyndigheten

Nya fall i Sverige.

I världen är det just nu 6,1 miljoner coronafall i världen och 372.000 döda.

I Europa handlar det om 1,4 miljoner fall med 165.000 döda.

– I Europa har det sett bättre ut under en lång tid men nu ser det möjligen ut som att minskningen stannat av, säger statsepidemiolog Anders Tegnell.

– Vi får se under de närmaste veckorna.

Sverige har 37.814 bekräftade fall varav 272 nya senaste dygnet.

– I Sverige har den successiva minskningen stannat av något. Vi håller på att analysera djupare vad det kan bero på. Framför allt förra veckan gick det ut på en platt nivå i stället för att fortsätta nedåt.

Den svenska dödssiffran är nu uppe i 4.403 personer, men enligt Folkhälsomyndigheten släpar siffran som vanligt på helgen.

Enligt Tegnell dör det nu mindre än 50 personer om dagen i Sverige. 

Antalet som intensivvårdas tyder dock ändå på en fortsatt nedåtgående trend.

– Skåne har klarat sig väldigt, väldigt bra. Där är bara enstaka fall som tas in varje dag. Ibland inga nya alls.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 795545494


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0