9 av 10 som dömts till utvisning får stanna – vägrar ta coronatest

Publicerad 27 maj 2021 kl 11.39

Inrikes. Utvisningar av grovt kriminella invandrare ställs in på löpande band. Det räcker nämligen med att vägra ta ett coronatest så kan utvisningen inte verkställas.

Dela artikeln

Enligt polisens nationella operativa avdelning, Noa, är det cirka nio av tio som vägrar låta sig testas för covid-19 och som därmed stoppar sin egen utvisning, skriver Expressen.

Bakgrunden är att de flesta mottagarländer kräver ett negativt pcr-test för inresa. Enligt svensk lag måste personerna samtidigt frivilligt låta sig testas.

De som har suttit i förvar tillräckligt länge måste till slut släppas ut om de fortsätter att vägra att låta sig testas, Mikael Holmgren, tf chef på Gränspolissektionen i region väst, till P4 Göteborg i maj. Sedan kan de helt enkelt "försvinna".

Nu vill Moderaterna ändra lagen så att personer som ska utvisas kan tvångstestas.

– Vi riskerar att tappa kontrollen på vilka som är i landet. Det klart att människors förtroende riskerar att urholkas, säger partiets migrationspolitiska talesperson Maria Malmer Stenergard till Expressen.

Justitieminister Morgan Johansson (S) svarade dock i maj att tvångstestning är "en mycket långtgående åtgärd" som han "inte är beredd att överväga".


Nyheter från förstasidan

Shein sålde barnsexdocka – hotas med åtal

Produkten väcker stor vrede. Nu kan Frankrike förbjuda kinesiska e-handelsjätten.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0