9 av 10 som dömts till utvisning får stanna – vägrar ta coronatest

Publicerad 27 maj 2021 kl 11.39

Inrikes. Utvisningar av grovt kriminella invandrare ställs in på löpande band. Det räcker nämligen med att vägra ta ett coronatest så kan utvisningen inte verkställas.

Dela artikeln

Enligt polisens nationella operativa avdelning, Noa, är det cirka nio av tio som vägrar låta sig testas för covid-19 och som därmed stoppar sin egen utvisning, skriver Expressen.

Bakgrunden är att de flesta mottagarländer kräver ett negativt pcr-test för inresa. Enligt svensk lag måste personerna samtidigt frivilligt låta sig testas.

De som har suttit i förvar tillräckligt länge måste till slut släppas ut om de fortsätter att vägra att låta sig testas, Mikael Holmgren, tf chef på Gränspolissektionen i region väst, till P4 Göteborg i maj. Sedan kan de helt enkelt "försvinna".

Nu vill Moderaterna ändra lagen så att personer som ska utvisas kan tvångstestas.

– Vi riskerar att tappa kontrollen på vilka som är i landet. Det klart att människors förtroende riskerar att urholkas, säger partiets migrationspolitiska talesperson Maria Malmer Stenergard till Expressen.

Justitieminister Morgan Johansson (S) svarade dock i maj att tvångstestning är "en mycket långtgående åtgärd" som han "inte är beredd att överväga".


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Misstänkt spion gripen i Stockholm

Säpo bekräftar.. "Personen anhölls efter en insats häromdagen."0 

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0