96 bombdåd i Sverige – på sex månader

Publicerad 9 augusti 2019 kl 11.05

Inrikes. Under första halvåret i år ska det ha skett hela 96 bombdåd i Sverige. Det rapporterar Danmarks Radio i en artikel. Nu befarar Danmark att bli som Sverige.

Dela artikeln

Det är Dansk Folketparti och Socialistisk Folkeparti som nu kräver ett svar från den danska regeringen om den senaste tidens bombningar i Köpenhamn.

– Det är en mycket oroande trend att vi ser dessa explosioner i Danmark. Det är trots allt ett helt nytt fenomen, säger SF:s Karina Lorentzen till DR.

I tisdags skadades en person av splitterskador från ytterligare en explosion vid Skatteverket i Köpenhamn. Bomben orsakade stora materiella skador.

I den danska huvudstaden har det skett åtta bombningar på sex månader, och nu befarar landet att bli som Sverige, skriver DR.

Under samma period har det nämligen skett 96 bombdåd i Sverige, enligt den danska kanalen.

I DR:s artikel framkommer det också vad det är som ofta exploderar i Sverige: sprängdeg, som stjäls från byggarbetsplatser eller från firmor i utlandet, enligt polisens presstalesman i Malmö, Nils Norling. Att använda sådant för sprängningar är "trenden", sägs det.

I april skrev Ekot att det skett 48 bombdåd i Sverige under årets första tre månader.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0