96 bombdåd i Sverige – på sex månader

Publicerad 9 augusti 2019 kl 11.05

Inrikes. Under första halvåret i år ska det ha skett hela 96 bombdåd i Sverige. Det rapporterar Danmarks Radio i en artikel. Nu befarar Danmark att bli som Sverige.

Dela artikeln

Det är Dansk Folketparti och Socialistisk Folkeparti som nu kräver ett svar från den danska regeringen om den senaste tidens bombningar i Köpenhamn.

– Det är en mycket oroande trend att vi ser dessa explosioner i Danmark. Det är trots allt ett helt nytt fenomen, säger SF:s Karina Lorentzen till DR.

I tisdags skadades en person av splitterskador från ytterligare en explosion vid Skatteverket i Köpenhamn. Bomben orsakade stora materiella skador.

I den danska huvudstaden har det skett åtta bombningar på sex månader, och nu befarar landet att bli som Sverige, skriver DR.

Under samma period har det nämligen skett 96 bombdåd i Sverige, enligt den danska kanalen.

I DR:s artikel framkommer det också vad det är som ofta exploderar i Sverige: sprängdeg, som stjäls från byggarbetsplatser eller från firmor i utlandet, enligt polisens presstalesman i Malmö, Nils Norling. Att använda sådant för sprängningar är "trenden", sägs det.

I april skrev Ekot att det skett 48 bombdåd i Sverige under årets första tre månader.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Han var Jean-Marie Le Pen. Jonas De Geer minns mannen som aldrig vek ned sig för det globala.0 

Mer från Inrikes

Markant ökning av svenskar som inte kan sova på grund av oljudet

Allt fler störs av trafikbullret.. "Kan bidra till hjärt- och kärlsjukdomar, diabetes och försämrad kognitiv utveckling hos barn."0 

Försenat eldupphör på plats. Flera ministrar lämnade Israels regering i protest.0 

Vetenskap

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0